akofaraji.ir
Viewها در لاراول
نوشته شده در تاریخ 13 اسفند 1402
نظرات: 0 امتیاز: 8 زمان مطالعه: 10 دقیقه
 
 
آموزش View در لاراول

 

 پس از بررسی کنترلرها که به عنوان قلب تپنده‌ی هر وب سایت معرفی می‌شود، حال نوبت به ارائه‌ی دومین کلید اصلی هر وب سایت یعنی Viewها است. ویو به عنوان یک نمایشگر کاملا حرفه‌ای درنظر گرفته می‌شود که نیازهای کاربران به واسطه‌ی آن به سرور ارسال و پاسخ مرتبط دریافت می‌شود. در این بخش به توضیح دقیق View می پردازیم.

 

مقدمه

 

اجازه بدهید در ابتدا به مبحث routing بازگردیم. اگر به خاطر ندارید اصلا نگران نباشید. routing همان مسیردهی و ساخت مسیر برای وب اپلیکیشن شما بود که در پوشه‌ی routes قرار داشت. در واقع با استفاده از route ها متدهای HTTP را اجرا کرده و درخواست کاربران را به کنترلر ارسال و در نهایت پاسخی را که دریافت می‌کنیم در خروجی نمایش می‌دهیم. در این بخش می‌خواهم به نحوه‌ی نمایش پاسخ درخواست‌ها به کاربران، صحبت کنیم.

 

تعریف View برای کنترلر

 

همانطور که در فصل ۲-۲ توضیح دادیم، فایل‌های ویو در پوشه‌ی resources/view قرار دارند. بنابراین برای شروع کار یک فایل با عنوان دلخواه مثلا home.blade.php ایجاد می‌کنیم. سپس محتویات درون فایل را برابر کدهای زیر قرار دهید:

 

بسیار عالی تا به اینجای کار توانستیم یک ویو ایجاد کنیم. حال می‌خواهیم این ویو را به یک مسیر routing‌ خاص متصل کنیم. یعنی می‌خواهیم وقتی کاربر آدرس مثلا http://www.roxo.ir/home‌ را وارد کرد، به صفحه‌ی مشخصی ارجاع داده شود.

 

برای تعریف یک routing  ابتدا فایل web.php را از مسیر routes/web.php باز کرده با استفاده از یکی از روش‌های زیر یک view‌ ایجاد کرده و نام فایلی را که در مسیر resources/view ایجاد کرده‌ایم به تابع یا متد view ارسال می‌کنیم:

 

بسیار عالی! به شما تبریک می‌گوییم. در صورتیکه سرور لاراول خود را باز کنید و آدرس http://localhost/home رو بزنید (البته این آدرس برای هر پروژه‌ای متفاوت خواهد بود) قطعا با صفحه‌ی Hello World مواجعه خواهید شد. به همین سادگی شما توانستید یک ارتباط بین مسیر خود و در نهایت ویو خود ایجاد کنید. اگر بخواهید یک کنترلر خاص را به یک ویو خاص ارجاع دهید ابتدا باید در فایل خود دستوری مشابه دستور زیر را اعمال کنید:

 

سپس یک مسیردهی مشخص انجام دهید:

 

متد exist

 

از این متد زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم وجود و یا عدم وجود یک صفحه ویو را بررسی کنیم و دستور آن به صورت زیر می‌باشد:

 

ارسال داده به View

 

مهم‌ترین قسمت هر کنترلر داده‌هایی‌ست که به یک ویو ارسال و دریافت می‌کند. حال این سوال برای شما پیش می‌آید که منظور از داده‌های موجود در کنترلر چیست؟ داده‌هایی که در کنترلر رد و بدل می‌شوند از طریق Model‌ که با Database یا پایگاه‌داده در ارتباط است دریافت می‌شوند.

حال باید این داده‌ها به ویو جهت نمایش به کاربر، ارسال شوند. برای ارسال داده‌ها به ویو کافی‌ست از آرگومان دوم تابع ()view استفاده کنیم. درنظر داریم که در این آرگومان می‌توان داده‌ها به صورت رشته‌ یا آرایه ارسال کرد:

 

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که عبارت name چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که متغییر name داده‌ای است که مقدار Roxo.ir‌ را با خود به ویو انتقال می‌دهد. بنابراین در این مثال در فایل home.blade.php هر جا عبارت {{ name$ }} دیده شود مقدار Roxo.ir‌ در آن جایگزین می‌گردد. صفحه home.blade.php را به صورت زیر ویرایش کنید:

 

گاهی می‌توان داده‌های موجود در یک کنترلر را در تمام viewها به اشتراک گذاشت. برای اینکار از متد share استفاده می‌کنیم:

 

View::share

 

جهت استفاده از این متد باید همواره دو مقدار variableName و variableValue را ارسال کنید:

 

حال شما با استفاده از دستورهای فوق می‌توانید انواع صفحات را به کنترلرهای موردنظر خود لینک دهید. آموزش مبحث view به همین جا ختم نمی‌شود بلکه کار کردن با فرم‌ها در ویو و همچنین نحوه‌ی طراحی قالب در ویو با استفاده از موتور طراحی قالب Blade را در جلسات آینده به شما عزیزان آموزش خواهیم داد. امیدواریم این آموزش مورد پسند شما واقع شده باشد.

 

منبع: سایت روکسو


اگر احساس می کنید این مطلب برای شما مفید بود ، از 1 تا 10 به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاه کاربران در مورد این مطلب

ثبت نظر
به نظر خوب میاد!
لطفا نام را وارد کنید
@
لطفا یک ایمیل منحصر به فرد و معتبر انتخاب کنید.
لطفا متن با کلمات و معانی مفهوم دار وارد نمایید